الماس

الماس

به راستی راز این سنگ زیبا چیست که هر انسانی آرزوی داشتن تکه ای خوش تراش و پاک آن را دارد. الماس کربن خالص است و درعمق بین 100 تا 200 کیلومتری از سطح زمین و درحدود بین 990 میلیون سال تا3.2 میلیارد سال قبل شکل گرفته است (عمر تقریبی زمین 4.5 میلیارد سال است). الماس در واقع ماده ای شبیه به نوک مدادهای معمولی است اما نوع بلورین شده و کریستالین آن می باشد.

الماس سخت ترین ماده طبیعی است که تاکنون توسط بشر کشف شده است.مصارف و کاربرد زیاد به ویژه در صنعت، ساخت مته های تراشنده، ابزار آلات صنعتی و تراش گوهرها و خود الماس دارد.

سالانه حدود 11 تا 12 تن الماس خام از درون زمین به دست می آید از این مقدار فقط تن آن قابلیت تبدیل به جواهر را دارند. برای تهیه چین حجمی از الماس حدود 200 میلیون تن سنگ معدن از معادن استخراج می شود.

شرکت های تجاری بزرگ تجارت الماس،مراقبت و کنترل های سرسختانه ای برای این کار در نظر می گیرند تا بتوانند هم از نظر قیمت و هم از نظر کیفیت، تجارت و بازاریابی ثابت و استوار داشته باشند.

یک سیاست تجاری د هنگامی که الماس بیش از نیاز استخراج می شود وجو دارد که در نوع خود جالب است. هنگامی که ذخایر مازاد بر فروش زیاد می شود، شرکت های تجاری و صاحبان اصلی کالا از تعدادی دلال محلی یا غیربومی که همیشه منتظر چنین فصت هایی هستند دعوت می کنند و الماس ها را به آنان نشان می دهند. اکثر دلال ها افرادی خبره هستند. انها در یک نگاه حدود تقریبی قیمت را برآورد کرده و مجموعه را خریداری می کنند. سپس دلال ها از افراد مختلف و معتبر برای خرید کالا دعوت کرده و آنهایی که واجد شرایط هستند را ثبت نام می کنند. آنها مخلوطی از سنگ های خوب و بئد یا ریز و درشت، آن گونه که خود می دانند بسته بندی کرده و هر بسته را به بهترین قیمت پیشنهادی می فروشند (نوعی حراج انحصاری). این برای خریداران نوعی ریسک محسوب می شود ولی اکثراوقات برای دو طرف به صرفه است.

هیچ سنگی در دنیا بدین روش معامله نمی شود این روش تقریبا سالی ده مرتبه در کشورهای بزرگ تولید الماس انجام می پذیرد و گاهی با تغیییراتی جزئی همراه است. مهمترین معادن الماس در آفریقای جنوبی،هندوستان،استرالیا و به تازگی کانادا واقع شده اند.

چهار عامل مهم در خرید و شناسایی الماس

1.رنگ Color))

شما چه رنگی از الماس را دوست دارید؟ آبی، زرد، قرمز، صورتی، قهوه ای، سبز، بی رنگ، یا سیاه. تمامی این رنگ ها یافت می شود و بیشترین رنگ الماس بی رنگ است.البته الماس بی رنگ خود در 9 طیف رنگ سفید درجه بندی شد است. که از سفید شفاف شروع شده و به ته مایه های زردتر نزدیک می شود. این الماس هایی که می بینید سفید هستند. این طبقه بندی در رنگ الماس توسط موسسه

که معتبر ترین موسسه گوهرشناسی در دنیا است بهبود یافته و معرفی شده است. بر اساس این (GIA)  رنگ سفید الماس از حرف دی انگلیسی تا زد ادامه می یابد (دی بهترین و زد نامرغوب ترین رنگ است) قضاوت واقعی این که رنگ سنگ چیست توسط مجموعه ای به نام (مستراستون) که شامل جعبه ای با نگین های مختلف طیف های رنگ الماس است، انجام می پذیرد.

2.پاکی(Clarity)

این مفهوم به میزان تمیزی و خالص بودن سنگ برمی گردد اکثر نگین ها دست کم دارای ناخالصی های ریز و درون گیر می باشند. در الماس این ناخالصی بیش از آن چه هر چیزی دیگری باشد کربن سیاه (گرافیت) است.

این ناخالصی ها و کربن ها را می توان توسط سوزاندن با پرتوهای لیزر از بین برد تا شکل درونی و بیرونی سنگ در اصطلاح جواهرشناسی (بهسازی) شود. درجه یندی پاکی الماس به 9 رده تقسیم می شود که بهترین آن سنگ ناب و خالص است که با ذره بین با بزرگنمایی 10 برابرلکه،ناخالصی و درون گیر در آن مشاهده نمی شود. گرچه ممکن است زیر میکروسکوپ با بزرگنمایی بیشتر ناخالصی هایی مشاهده شود اما ملاک کار و معیار د گوهر در گوهر شناسی بزرگنمایی 10 است.

آنهایی قابل قبولند که تحت لیسانس موسسات معتبر قرار گرفته و توسط کارشناسان امر تایید شده باشند.

3.تراش(cut)

همان طور که از اسم آن برمی آید به روش های تراشیدن سنگ گفته می شود.اگر بخواهیم الماس،درخشان، زیبا و پرتلالو شود باید در تراش آن حتما تاسب زاویه های تراش رعایت شود. اگر الماس از زاویه نادرست تراشیده شود باعث می شود، اولا ضایعات بیشتری شامل سنگ ناتراش شود و الماس به دست آمده کوچکتر خواهد بود. ثانیا اگر این تراش غیر استاندارد و بی لطافت و ظرافت باشد باعث می شود نوری که از درون الماس و زوایای آن انتشار می یابد، اثرات کمتری از خود نمایان کند و سنگ شرر و براقی خود را از دست بدهد (در اثر این بی دقتی پدیده ای به نام چشم ماهی “نوعی نور گرفتگی” در سنگ پدیدار خواهد گشت).

اگر الماس به درستی تراش خورده باشد، هنگامی که نوری از بالا به سطح آن تابانده شود بازتاب و انتشار نور زیبایی درون آن به وجود می آید. هرگز نباید نور را از پشت سنگ به آن تاباند.

این بازی نور آن قدر زیبا است که به شما اجازه نمی دهد درون الماس کاملا ارزیابی کنید. لازم به ذکر است، تناسب و تقارن مطلوب بسته به ضریب شکست نور سنگ های مختلف متغیر است.

شناخته می شود یک نمونه محکم، مکرر و دائمی از تراش آن   brilliant cut تراش رایج الماس که به

پایه ریزی شده، این تراش مشتمل بر 81 صفحه بود که نوع کنونی dabi talkowsky است که توسط

آن زیباتر و دارای 58 صفحه است. یک شرکت ژاپنی ادعا گرد که می تواند با تغییر دادن و افزایش تعداد صفحات تراش از 81 به 86 و با در دست داشتن سنگی ضخیم تر بتاعث قوی تر شدن زاویه تابش نور شده و این فرآیند کمک در بهبود رنگ الماس می کند اما به نظر می رسد این شیوه در تغییر رنگ الماس موفق نبوده و جنبه علمی نداشته است.

تمام تراش های صفحه ای که روی گوهرها انجام می شودکلیاتی شبیه به تراش الماس دارند با این تفاوت که الماس سخت تر از بقیه است. اکثر الماس های بزرگ خاصیت ورقه ورقه شدن یا شکستگی سطحی دارند. برای تراش آنها باید ضربه ای توسط چکش و اسکنه (به روش سنتی) و لیزر به روش جدید در جهت رخ (شکست ورقه ای) طبیعی خود سنگ با شدت و فشار معین وارد آورد و برای تراش، آن را به تکه های کوچک تر تقسیم کرد با سنگ های راف (ناتراش) دیگر نیز برای تقسیم شدن به تکه های ریزتر این گونه رفتار می شود. اول سنگ ناتراش بریده شده، شکل داده شده و حالت کله قندی به خود می گیرد.سپس توسط تراشنده ها صفحات آن تراشیده، ترکیب و پردخت می شود تابرای مرحله پایانی که جلای سنگ می باشد آماده گردد. 2 مرحله پرداخت و جلای نگین در بیشتر کشورها توسط صفحه های الماسه تراشکاری و چرخ تراش و پودر الماسه بهره وری می شود. در برخی کشورها سنگ (به غیر از الماس) توسط دستگاهی که تقریبا مکانیزمی شبیه دستگاه کلید سازی دارد تراشیده می شود. این دستگاه تشکیل شده از یک ستون با زاویه 45 درجه، تکه آجر چوبی اشکی شکل که حفره ای با محاسبات هندسی درون آن تعبیه شده می باشد و سنگ به میله فلزی گه با روغن مخصوص آغشته گشته است در زمان مقتضی با حفره درون چوب تماس پیدا کرده و حول محور آن می چرخد.

ترا ش موج دار (مجعد) نیز نوعی هنرمندانه از تراش است و این شیوه محدودیت های خاص خود را دارد.

نوعی دیگر از تراش نگین ها گنبدی یا دامله است. این تراش بر روی سنگ های نظیر عقیق، فیروزه، و دُر رایج تر است و برای نشان دادن پدیده هایی نظیر ستاره ای مورد استفاده قرار می گیرد. در قدیم یاقوت ها و سفایرها را بدین گونه می تراشیدند. گاهی ارتفاع گنبد زیاد  و گاهی اوقات کم است. نام  این تراش از زبان ابتدایی فرانسویان به معنای “سر” گرفته شده است.

امروزه تکنولوژی ماشین ها و دستگاه های تراش سنگ های رنگی والماس به واسطه پرتوهای لیزر به گونه ای پیشرفت کرده که می توان شاهد نمونه های بسیار زیبا، بی نقص و کامل تراش نگین ها با ابعاد و اشکال گوناگون بود.

4.وزن (براساس قیراط)

) وزن الماس بر اساس قیراط محاسبه می شود. (غیر از سنگ هایی  si) براساس استاندارد بین المللی

نظیر عقیق که دانه ای خرید و فروش می شود). تمام سنگ های دیگر به تبعیت از الماس با این مقیاس وزن می شوند.هر قیراط برابر با یک پنجم گرم است و خودئ به 200 ریز واحد (ثوت) تقسیک می گردد. پس هر 5 قیراط معادل 1 گرم و هر 32 گرم (160) یک اونس است.

اما قیراط چگونه به وجود آمد، این باوروجود دارد که اصالتا دلال ها و فروشندگان محلی برای وزن کردن سنگ از دانه های خشک شده گیاه اقاقیا استفاده می کردند که تقریبا وزنی برابر یک پنجم گرم داشتند. اما قیراط قابل اندازه گیری و استاندارد در اواخر قرن 19میلادی و در اوایل قرن بیستم برای  را نباید با carat اکثر کشورها نهایی شد. باید توجه داشته باشید که

kانگلیسی نشان داده که معیار اندازه گیری عیار طلا است اشتباه شود. این مقیاس با حرف karat

. است ct می شود و مقیاس وزن جواهرات

قانون تاورنیه(Tavernier)

بر طبق قانون تاورنیه اگر دو سنگ از نظر پاکی، تراش و رنگ یکسان بوده و از یک جنس باشند. قیمت سنگ بزرگ تر و وزن آن به توان 2 محاسبه خواهد شد باید توجه داشته باشیم که قیمت 2 برابر نخواهد شد بلکه به صورت تصاعدی به توان می رسد.